VE BAŞLIYOR.....

VE BAŞLIYOR.....

İSTANBUL GELİŞİM LİGİ YENİ SEZONDA YENİ SALONLAR VE YENİ YAŞ GRUPLARI İLE GELİYOR…

Bu sezon 14.’sü gerçekleştirilecek olan İstanbul Gelişim Ligi 2017-2018 sezonuna salon sayısını ve lokasyonlarını geliştirerek giriyor. Ana salonları dışında Yenibosna ve İçerenköy’de bünyesine kattığı salonları faaliyete geçiren Gelişim Ligi Organizasyonu, Anadolu Yakası’ndan lige katılan kulüplerin köprü trafiğinden mağdur olmamasını dikkate aldı. Aynı zamanda İstanbul’un şehrin batısına doğru olan büyümesini de göz önüne aldı. İstanbul’un tümünde bulunan kulüplerin %35’inin bu bölgede olması nedeniyle Yenibosna’da Metrobüs’e 5 dk yürüme mesafesinde, Ahmet Cömert Spor Salonu’nda 1 durak mesafede olan bir salon da tüm kulüplerimizin hizmetinde olacak.

İSTANBUL GELİŞİM LİGİ MİNİK SPORCULARIN GELİŞİMİNE ÖN AYAK OLUYOR…
İstanbul Gelişim Ligi 2017-2018 sezonu ile birlikte bir ilke daha imza atıyor ve minik sporcuların bireysel gelişimi,takım olgusuna alışmaları ve tecrübe kazanmaları için U10 kategorisini takımların katılımına açıyor.


NEDEN GELİŞİM LİGİ?
14. sezonunu yaşayacak olan İstanbul Gelişim Ligi alternatif birçok ligin dışında sezonu kendi bünyesindeki sabit salonlarda sürdürmeye devam ediyor. Bünyesinde scoreboard bulunan ve belli bir kalitenin üzerindeki salonları ile hem Türk Basketbolu’nun önemli takımlarını, hem de spor okullarından Türk Basketbolu’na oyuncu kazandırmak isteyen kulüpleri ağırlamış. Ayrıca birçok eğitim kurumu da okul takımları ile İstanbul Gelişim Ligi’nin parçası olmuşlardır.
Ekim ayının ortasında başlayacak olan İstanbul Gelişim Ligi, Mayıs ayının sonunda her kategori için ayrı ayrı yapılacak olan ödül törenleri ile sezonu tamamlayacaktır.

RESMİ LİG TOPU
Euroleague’nin de resmi maç topu olan SPALDING, İstanbul Gelişim Ligi’nin de resmi maç topu olmaya 3 sezondur devam etmektedir.

KATEGORİLER
ERKEKLER

• U18
• U16
• U15
• U14+
• U14
• U13+
• U13
• U12+
• U12
• U11+
• U11
• U10

KIZLAR
• U16
• U15
• U14
• U13
• U12
• U11


KİMLER KATILABİLİR?
• SPOR KULÜPLERİ
• SPOR OKULLARI
• OKUL TAKIMLARI
• YENİ OLUŞUMLAR

HAKEMLER
İstanbul Gelişim Ligi karşılaşmaları TBF tarafından görevlendirilen kişiler tarafından yönetilecektir. Her salonda ve her karşılaşmada 2 Orta Hakem (TBF). 2 Masa Görevlisi (TBF). 1 Gözlemci (TBF) görev alacaktır.

SALONLARIMIZ
ŞİŞLİ END. MESLEK LİSESİ S. S. (ŞİŞLİ)
ZİNCİRLİKUYU İSOV EML. S. S. (ZİNCİRLİKUYU)
PR. DR. MÜMTAZ TURHAN SOSYAL BİLİMLER LİSESİ S. S. (YENİBOSNA)
HASAN LEYLİ İLKOKULU S. S. (İÇERENKÖY)


İSTANBUL GELİŞİM LİGİ KURALLARI

1- İstanbul Gelişim Ligi karşılaşmaları Avrupa Yakasında 2 (iki) (Şişli ve Yenibosna), Anadolu Yakasında da Ataşehir olmak üzere 3 (üç) salonda oynanacaktır. Takımlar karşılaşmalara katılmak istedikleri bölgeleri (Asya ve Avrupa) katılım formunda belirtmek zorundadırlar.
2- Takımlar esame listelerini maç başlamadan 15 dakika önce yetkililere teslim etmelidir. U10, U11, U12 ve U13 liglerinde takımlar sahaya en az 10, en fazla 15 kişi ile maça çıkabilir. Sahada 10 kişiyi tamamlayamayan takım olursa, maç oynanır fakat eksik oyuncusu olan takım 20-0 hükmen mağlup sayılır. Diğer kategorilerde ise en az 5, en fazla 15 kişi ile maça çıkılabilir.
3- Maçlara saatinde gelmeyen takımlar için 20 dakikalık bekleme süresi vardır. Bu sürenin bitmesi ile gelmeyen takım hükmen yenik sayılır. İki takımın aralarında anlaşmasıyla bu süre uzatılamaz. Olağan dışı durumlarda Gelişim Ligi yetkililerinin kararı geçerlidir.
4- Maçlar U10, U11 ve U12 kategorilerinde 8’er dakikalık 4 periyot U13, U14, U15, U16 ve U18 kategorisinde 10’ar dakikalık 4 periyot halinde oynanır.
5- Karşılaşmanın berabere sonuçlanması durumunda bir takım diğerine üstünlük kurana kadar U10, U11 ve U12 kategorisinde 4’er dakikalık U13, U4, U15, U16 ve U18 kategorisinde 5 dakikalık uzatma periyotları oynanır. 8’er dakikalık periyotlarda oynanan karşılaşmalarda takım faullerinde 4.faul atış olarak kullanılır. kişisel faullerde 4.faulü alan sporcu oyun dışı kalır. 10’ar dakikalık periyotlarda oynanan karşılaşmalarda ise fıba kuralları geçerlidir.
6- Tüm kategorilerde alan savunması, tam saha press ve 3 (üç) sayı serbesttir.
7- Periyot araları 2 dakika, devre arası 5 dakikadır. Takımlar soyunma odasına bu süre içinde gidebilir.
8- Takımların toplam mola hakkı 5’tir. 1 periyot 1 tane, ikinci periyot 1 tane mola hakkı vardır. İlk iki periyottaki molalar taşınmaz. Takımların üçüncü periyotta 1 tane, son periyotta 2 tane mola hakkı vardır. Üçüncü periyot kullanılmayan mola 4 periyoda taşınabilir. Uzatma periyodunda takımların 1 tane mola hakkı vardır.
9- Bir oyuncu Gelişim Ligi içerisine hem okul takımı, hem de kulüp takımında oynayabilir. Bunun dışında pilot takım veya kardeş takım bünyesinde oynayamaz. Bir oyuncu Gelişim Ligi sezonunda sadece 1 (bir) kulüp takımında oynayabilir.
10- Takımlar karşılaşmadan önce federasyon lisansı, okul lisansı veya kimlik fotokopisini müsabaka gözlemcisine ibraz etmek zorundadırlar.
11- Karşılaşmalar süre durdurularak oynatılacaktır.
12- Maçlara İstanbul Gelişim Ligi’ne ait Esame Listeleri ile çıkılır.
13- STAFF VE SPORCU KİMLİKLERİ: takımlar ilk maçlarına kadar turnuvada katılmayı planladıkları 25 sporcu, 2 antrenör, 1 idareci olacak şekilde ekiplerini yazılı olarak 1 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisini ekleyerek organizasyona teslim etmek zorundadırlar.
14- Organizasyona katılan milli eğitime bağlı okul takımları okul lisanslar ile müsabakalara katılabilirler.
15- U13, U12, U11 ve U10 kategorilerinde takımlar karşılaşmaya en az 10 (on) sporcu ile gelmek zorundadırlar. 1. Periyot ve 2. Periyot’ta farklı sporcular yer alır. Diğer periyotlarda sporcu değişimi serbesttir.
16- Herhangi bir sporcunun maç esnasında sakatlık şüphesi ile yerde kaldığı veya akıcı hareket edemediği gözlendiği durumlarda, sahadaki sağlık görevlisinin veya olmadığı durumlarda karşılaşmanın başhakeminin maçta bahsi geçen sporcunun daha fazla süre alamayacağına dair onay vermesi ile yerine yıl, ay ve gün olarak en genç küçük sporcu girer. Bahsi geçen sporcu, sakatlandığına kanaat getirilmesi durumunda o çeyrek için bir daha oyuna giremez. Sakatlanan sporcu, başladığı periyodun tamamını oynamış sayılır.
17- Bir sporcunun bir periyotta 5 faul alması durumunda eğer takım sahada 10 sporcu ile yer alıyorsa yerine yıl, ay ve gün olarak en genç küçük sporcu girer.
18- 25 kişilik liste dolana kadar istenildiği kadar sporcu ekleme şansları bulunmaktadır.
19- Takımların grup maçları başlamasından, Play Off maçlarının başlamasına kadar olan süreçte (grubundaki son maçı sona ermeden) listesindeki 25 sporcudan, 2 sporcu değiştirme şansları bulunmaktadır. Play Off maçları başladıktan sonra takımlar kadrolarına yeni sporcu ekleyemezler.
20- Takımlar 15 kişilik kadro ile sahada yer alabilirler. Takımlar sahaya o yaş grubundan küçük dilediği kadar sporcu ile çıkabilirler.

21- Takımlar sahaya en az 1 (bir) antrenör yada 1 (bir) idareci olacak şekilde çıkabilirler. Bench’de en fazla 4 (dört) kulüp yetkilisi olabilir.
22- Katılımcı takımlar sahaya ısınma topu getirmeyecektir. Maçlar Spalding marka toplar ile oynanacaktır.
23- Organizasyon, eksik evrak yâda katılım şartlarını yerine getirmeyen takımların yerine başka takım alması yetkisindedir.
24- Karşılaşmalarda diskalifiye olan sporcu, antrenör veya idareciler. Olaylı sonuçlanan veya sonuçlanamayan karşılaşmaları “Gelişim Ligi Etik Kurulu” karara bağlar.


YAŞ KATEGORİLERİ


U18 2000-2001 doğumlu ve daha küçük sporcular.
U16 2002 doğumlu ve daha küçük sporcular.
U15 2003 doğumlu ve daha küçük sporcular.
U14 2004 doğumlu ve daha küçük sporcular.
U13 2005 doğumlu ve daha küçük sporcular.
U12 2006 doğumlu ve daha küçük sporcular.
U11 2007 doğumlu ve daha küçük sporcular.
U10 2008 doğumlu ve daha küçük sporcular.


İLETİŞİM

0212 266 19 03 - 0532 455 72 77 - info@gelisimligi.com


NOT: Lütfen ekteki "Katılım Formu" dosyasını indiriniz.
VE BAŞLIYOR..... Haberine Ait Ek Dosya


2017-2018-gelisim-ligi-katilim-formu.xls dosyasını indir